Πρωτάθλημα Ένοπλων Δυνάμεων

Την Κυριακή 3 Ιουνίου 2018 πραγματοποιήθηκε το πρανελλήνιο πρωτάθλημα τζο’υντο ενόπλων δυνάμεων και σωμάτων ασφαλείασ στο κλειστό γυμναστήριο του Πανελληνίου Γυμναστικού Συλλόγου.

Στο πρωτάθλημα συμμετείχε ο αθλητής του συλλόγου μας Ζαχόπουλος Πέτρος με την ομάδα του στρατού ξηράς στην κατηγορία των -73 κιλών ανδρών.

Μετά από εναν αγώνα by στον πρώτο γύρο, κέρδισε έναν συναθλητή του από την ομάδα του στρατού ξηράς στον προημιτελικό και έναν αθλητή του λιμενικού σώματος στον ημιτελικό. Ο τελικός αγώνας ήταν επίσης με έναν αθλητή του στρατού ξηράς.

Μετά από ένα δύσκολο αγώνα, κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κατηγορία του. Μια δυνατή αγωνιστική εμειρία για τον αθλητή του συλλόγου μας που έιναι μόνο 19 χρονών.