ILIADIS CUP 2016

Με τη συμμετοχή περισσότερων από 300 αθλητών από 24 χώρες διεξήχθη στις 2 και 3 Απριλίου το διεθνές τουρνουά European Junior Cup »Iliadis Cup» στις εγκαταστάσεις του κλειστού γυμναστηρίου Tae Kwon Do στο Παλαιό Φάληρο.

Tην πρώτη ημέρα των αγώνων στα -48 κιλά συμμετείχε, για πρώτη φορά σε τέτοιου επιπέδου αγώνες, η αθλήτρια του συλλόγου μας Χριστοπούλου Αθανασία. Παρά την ήττα της απέναντι στην αθλήτρια από την Τουρκία, που τελικά κατέλαβε την πρώτη θέση, η παρουσία της αθλήτριας μας ήταν κάτι περισσότερο από ικανοποιητική καθώς ηττήθηκε μόλις με μια ποινή.

Την δεύτερη μέρα των αγώνων, η αθλήτρια μας Αλειφέρη Αντιγόνη (-78 κιλά) κατέλαβε ένα από τα δύο μετάλλια που κατέκτησαν Έλληνες αθλητές στο τουρνουά. Η Αλειφέρη μετά από νίκη με ιππόν επί αθλητριών από την Τουρκία και την Ιταλία, ηττήθηκε στον τελικό από την πρωταθλήτρια ευρώπης το 2015 από το Ισραήλ και αρκέστηκε στην 2η θέση. Μια παρουσία αρκετά ικανοποιητική στο πρώτο διεθνές τουρνουά της χρονιάς που μας χάρισε πολύτιμες εμπειρίες για την συνέχεια.

Οι φωτογραφίες από τους αγώνες βρίσκονται στο φάκελο photo and video gallery.